Návrh znaku a praporu obce Malá Úpa

Na přelomu října a listopadu 2003 byly tyto návrhy obecních symbolů projednány Podvýborem pro heraldiku a vexilologii PSP ČR a schváleny Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky.
V srpnu roku 2002 byly zastupitelstvem Obce Malá Úpa vybrány jako vítězné varianty návrhu znaku F a praporu 4, které byly v roce 2003 upraveny.
Vycházel jsem z geografických podmínek obce, její historie a charakteristiky, taktéž ze zvyklostí městské heraldiky, mých vlastních zkušeností a odborné literatury.

Obecní symboly byly uděleny předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na základě doporučení Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (VVVKMT) rozhodutím č. 30 ze dne 7.10.2003.

Upravená vítězná varianta návrhu znaku F   Upravená vítězná varianta návrhu  praporu 4
 
     
Blason :
Štít zelené barvy s vlnovitě oddělenou modrou patou. V dolní části přibližně do 2/3 výšky sahající stříbrná hora, na níž je položen dřevěný kostel z průčelí přirozené barvy se sedlovou střechou s červeným oplechováním a osově umístěnou předsazenou věží zakončenou červenou barokní bání, makovicí a kovovým křížem přirozené (stříbrné) barvy. V ose věže umístěny vstupní dřevěné dveře přirozené barvy s půlkruhovým nadsvětlíkem se stříbrným půlkruhovým portálem, nad nimi sedlová stříška s červeným oplechováním a okno. V horní polovině věže stříbrný ciferník kostelních hodin a nad nimi okno s dřevěnou žaluziovou okenicí. Nad vrcholem hory dvě zkřížené sekery přirozené barvy.
  Popis :
List praporu tvoří dva vodorovné pruhy (horní polcený – 2/3 šířky praporu a modrý), které jsou vlnovitě odděleny. Horní pruhu dělený na žerďovou, zelenou část v níž dvě zkřížené sekery přirozené barvy a vlající, bílou část v níž dřevěný kostel z průčelí přirozené barvy se sedlovou střechou s červeným oplechováním a osově umístěnou předsazenou věží zakončenou červenou barokní bání, makovicí a kovovým křížem přirozené (bílé) barvy. V ose věže umístěny vstupní dřevěné dveře přirozené barvy s půlkruhovým nadsvětlíkem s bílým půlkruhovým portálem, nad nimi sedlová stříška s červeným oplechováním a okno. V horní polovině věže bílý ciferník kostelních hodin a nad nimi okno s dřevěnou žaluziovou okenicí. Poměr šířky k délce 2:3.
     
Odůvodnění :
Zelená barva zde asociuje horské louky, veškerou zeleň a čistou přírodu. Modrá barva říčku Malá Úpa (mluvící znamení). Dřevěný kostel sv.Petra a Pavla, který přestavuje dominantu Dolní Malé Úpy, je nejvýše položeným kostelem v České republice. Stříbrná hora představuje Sněžku, která leží v katastru obce, a také horský charakter obce. Sekery odkazují na dřevařskou tradici a dřevaře, kteří obec v 16.století založili.
  Odůvodnění :
Prapor je odvozen ze návrhu znaku Obce Malá Úpa  a vychází ze stejných indicií.  

 

Článek v časopise Veselý výlet - jaro 2004 (www.veselyvylet.cz).

Článek v Krkonošských novinách dne 27.července 2002 o volbě vítězného znaku a praporu

 

Odevzdané varianty návrhů obecních symbolů v únoru roku 2002 :

VARIANTA : A VARIANTA : B VARIANTA : C VARIANTA : D VARIANTA : E VARIANTA : F

 

VARIANTA : 1 VARIANTA : 2 VARIANTA : 3 VARIANTA : 4

 

Podrobnosti také na oficiálních stránkách ankety

 

©
Arnošt Drozd
2002 - 2004